کویر لوت سال ۹۵ ثبت جهانی می‌شود

کویر لوت سال ۹۵ ثبت جهانی می‌شود

کویر لوت سال ۹۵ ثبت جهانی می‌شود

 

|۱۲:۴۵,۱۳۹۴/۷/۱۴| 

 

 

 

 

 

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سال آینده قنات بلده فردوس در قالب پرونده قنوات ایران و کویر لوت در قالب پرونده کویر ایران مشترک بین چند استان ثبت جهانی می‌شود.

 اسدالله درویش شب گذشته (دوشنبه 12 مهر) در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان جنوبی گفت: برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری به کمک همه دستگاه‌های اجرایی نیاز داریم و گردشگری صنعتی بسیار زودبازده است.

وی خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی گفت: حوزه گردشگری هزینه برای دولت ندارد و عین تولید ثروت است، چرا که فعالیت در این حوزه سریع نتیجه می‌دهد و تقویت حوزه گردشگری تقویت اشتغال و خارج شدن از رکود اقتصادی است.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه خراسان جنوبی در همه فصول گردشگر ندارد و برای این امر باید تدابیری اندیشیده شود، افزود: در این راستا باید به مراکز اقامتی و هتل‌ها این استان با ارائه تخفیف پرداخت عوارض و تعرفه‌ آب و گاز و برق و دادن امتیازهای دولتی کمک کرد.

درویش امیری با اشاره به اینکه خراسان جنوبی هنوز مدت زیادی از مستقل شدن‌اش نمی‌گذرد، تصریح کرد: فاصله زیاد با مرکز و قرار گرفتن در مرز و نداشتن خطوط ریل آهن از جمله مشکلات تقویت حوزه گردشگری این استان است.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی محصولات کشاورزی منحصر به فردی شامل زعفران به عنوان طلای سرخ و زرشک و عناب دارد که ظرفیت خوبی برای گردشگری است.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به وجود بزرگترین غول‌های ماسه‌ای جهان با ارتفاع حدود 400 متر در کویر خراسان جنوبی اشاره کرد و بیان داشت: آب گرم معدنی فردوس و لوت که متاسفانه کمتر شناخته شده از دیگر جاذبه‌های گردشگری این استان است که باید با کمک رسانه‌ها این ظرفیت‌ها به گردشگران داخلی و خارجی معرفی شود.

درویش امیری از برگزاری تور رالی بین‌المللی در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: 26 مهر تا 4 آبان ماه 20 خودرو از کشورهای اروپایی به ایران می‌آیند و در بیرجند اقامت خواهند کردند و بعد از آن هدف آنان کویر لوت است.

وی به نوبت ثبت قنات بلده فردوس و کویر لوت در میراث جهانی اشاره کرد و افزود: سال آینده قنات بلده فردوس در قالب پرونده قنوات ایران و کویر لوت در قالب پرونده کویر ایران مشترک بین چند استان ثبت جهانی می‌شود.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور یادآور شد: در حال حاضر در خراسان جنوبی هشت هتل و 16 مهمان‌پذیر وجود دارد و پنج هتل در حال ساخت است که فرصت‌های برای تقویت حوزه گردشگری این استان محسوب می‌شود.

درویش امیری با بیان اینکه استانداری خراسان جنوبی ارگ کلاه فرنگی به میراث فرهنگی واگذار شد، گفت: قطعاً برای استقرار بخشی از موزه‌ها از این مکان استفاده می‌شود و امیدواریم مرمت این اثر تاریخی تا نوروز پایان یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تمامی پروژه های بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی از صندوق توسعه ملی به آنان تسهیلات پرداخت می‌شود، تصریح کرد: در این راستا به مجتمع اقامتگاهی در جاده طبس و فردوس 150 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت شده و طرح توسعه هتل کوستان نیز مورد حمایت سازمان میراث فرهنگی قرار می‌گیرد.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه کویر حیدرآباد نهبندان گرم ترین نقطه جهان به ثبت رسیده، عنوان کرد: باید از این تابش خورشید استفاده کرد و داشتن کویر یک سرمایه و ثروت ناشناخته است که باید بیشتر قدر آن را بدانیم.

 

منبع خبر: 
خبرگزاری ایسنا