کشف گور و سازه‌های معماری جدید در املش

کشف گور و سازه‌های معماری جدید در املش

کشف گور و سازه‌های معماری جدید در املش

 

|۱۲:۲,۱۳۹۵/۶/۳| 

 

دومین فصل پژوهش‌های میدانی در مجموعه باستانی «لیار سنگ بن» املش به شناسایی 24 گور از انواع مختلف دخمه‌ای و چاله‌ای و همچنین آثاری از سازه‌های معماری دوره‌های پارت و ساسانی شد.

«ولی جهانی»، سرپرست هیات باستان‌شناسی گفت: مجموعه‌ی باستانی «لیارسنگ‌بن» املش که در نزدیکی روستای شیرچاک از توابع بخش رانکوه شهرستان املش قرار دارد، برای دومین‌بار مورد کاوش قرار گرفت که در سال 1392 و پس از تخریب توسط سوداگران اموال فرهنگی شناسایی شد و در سال 1393 با صدور مجوز پژوهشکده‌ باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای گمانه‌زنی و تعیین حریم، با کاوش در 21 گمانه مورد مطالعات میدانی قرار گرفت.

«جهانی» با بیان این‌که در دومین فصل از پژوهش‌های میدانی در بهار و تابستان 1395 با ایجاد 8 کارگاه در ابعاد مختلف، علاوه‌بر شناسایی چندین گور و سازه‌های معماری موفق به شناسایی مواد فرهنگی بسیار با ارزشی از انواع مختلف ظروف سفالی، زیورآلات و جنگ‌افزارها و بقایای بافت پارچه و چرم شدیم که بررسی اولیه‌ی انجام شده روی آن‌ها، قدمت‌شان را همزمان با حدود دوره‌های پارت و ساسانی نشان می‌دهد.

وی گفت: پژوهش روی این آثار همچنان در جریان است و نتایج آن به‌زودی منتشر می‌شود.

این باستان‌شناس افزود: در این فصل از پژوهش‌های مجموعه‌ باستانی لیارسنگ‌بن، همزمان مطالعات میان‌رشته‌ای ارزشمندی نیز در حال انجام است که از جمله این مطالعات میان رشته‌ای می‌توان پژوهش‌های ژنتیک انسان‌شناسی، انسان‌شناسی جسمانی، جانور باستان‌شناسی، انگل باستان‌شناسی، گیاه باستان‌شناسی و زمین‌شناسی نام برد.

جهانی تاکید کرد: بدون تردید با تکمیل مطالعات روی نمونه‌های گردآوری شده که برای نخستین‌بار در تاریخ دانش باستان‌شناسی گیلان صورت می‌گیرد، بسیاری از پرسش‌ها پیرامون فرهنگ، زیست‌بوم و معیشت ساکنان منطقه در دوران تاریخی حوزه‌ی فرهنگی البرز پاسخ داده خواهد شد.

منبع خبر: 
خبرگزاری ایسنا