کشف گور مدور ۳۰۰۰ ساله در کردستان

کشف گور مدور 3000 ساله در کردستان

کشف گور مدور 3000 ساله در کردستان

 

|۱۱:۴۰,۱۳۹۴/۹/۷| 

 
کاوش‌های باستان شناسی در نزدیکی روستای روآر در شهرستان سروآباد کردستان منجر به کشف گوری با معماری سنگی و پلان مدور شد.

 طاهر قسیمی سرپرست هیات باستان شناسی روستای روآر  گفت : کاوش‌های باستان شناسی در نزدیکی روستای روآر در شهرستان سروآباد کردستان منجر به کشف گوری با معماری سنگی خشکه چین شد که در حدود سه هزار سال پیش توسط اقوام عصرآهن در غرب زاگرس مورد استفاده بوده است.

 به گفته این باستان شناس، این گور و مکان‌های دیگری در اطراف روستای روآر طی بررسی‌های باستان شناسی منطقه در خرداد سالجاری شناسایی و در مهرماه مورد کاوش قرار گرفت.

وی افزود: هیات باستان شناسی گوری منحصربفرد با ساختار سنگی و پلان مدور مورد کاوش قراردادند و بررسی دقیق معماری آن نشان داد که معماران هزاره اول پیش از میلاد دراین منطقه از غرب زاگرس موفق به ساخت فرم اولیه‌ای از گنبد شده‌اند که دارای پلان مدور است.

قسیمی با اشاره به ساختار این گور گفت: این اثر احتمالا ازنخستین مدارک گنبد سازی در غرب ایران است که با شیوه خشکه چین و با دیواره‌های قوس‌دار نامنظم ساخته شده است.

به گفته وی، در کف این گور بزرگ بقایای پراکنده حداقل هشت اسکلت انسان یافت شده که براساس مطالعات اولیه به جز یک کودک ویک نوجوان بقیه مربوط به افرادبالغ هستند که با فواصل زمانی مختلف طی عصر آهن دفن شده‌اند.

قسیمی خاطرنشان ساخت که علاوه بر مطالعه مواد فرهنگی ،مطالعات میان رشته‌ای چون انسان شناسی جسمانی، باستان جانورشناسی، زمین ریخت شناسی، معماری بومی و مردم نگاری منطقه در حال انجام است.

وی همچنین افزود: برای حفاظت و معرفی این اثر ارزشمند هماهنگی‌های لازم با اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، شورای اسلامی و دهیاری روستای روآر و همچنین بخشداری و فرمانداری سروآباد انجام شده تا بتوان این اثر رادر قالب یک سایت موزه معرفی کرد.

مجوز کاوش در روستای روآر توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع خبر: 
خبرگزاری میراث فرهنگی