سفر به نخستین شهر خشتی جهان

سفر به نخستین شهر خشتی جهان

سفر به نخستین شهر خشتی جهان

 

|۱۰:۱۶,۱۳۹۵/۶/۱۵| 

 

«یزدگرد در سر راه خود به خراسان زمینى زیبا دید و گفت من در اینجا شهرى به نام یزدان خواهم ساخت كه همان یزدان شهر است. بنایان در كار آمدند و به كار مشغول شدند و چون به نام یزدان مى‏ساخت آن را یزدان كرت نام نهاد، اسم او كه شاپور بود به یزدگرد مشهور شد و بعد از آن این خطه به یزد معروف گردید.» در برخی از كتب تاریخی، تاریخچه شهر یزد چنین بیان شده است. هرچند كه حسن پیرنیا در كتاب تاریخ ایران باستان عنوان كرده است نام یزد نخستین‌بار «ایساتیس» بوده و در قلمروى حكومت مادها قرار داشته است. انتخاب بافت تاریخی یزد به عنوان نخستین پرونده ایران برای ثبت یك شهر در فهرست جهانی یونسكو را می‌توان انتخابی هوشمندانه و درست دانست. بافت تاریخی وسیع، بكر بودن و اصالت این بافت و همچنین وفاداری و علاقه مردم این شهر به تاریخ و فرهنگ اصیل‌شان موضوعی است كه باید در جهان به آن بالید. یزد در جایی حوالی قلب نقشه ایران قرار دارد، شهری كه مردمانش آن را شهر قنات و قنوت و قناعت می‌خوانند و مسافران آن را شهر شیرینی‌ها. یزد دومین شهر تاریخی جهان بعد از ونیز ایتالیا، قرار است جهانی شود. قرار است همه مردم دنیا با بادگیرهایش و ساختارمنحصر به فرد آن آشنا شوند و وسعت خشت و گل ساده‌اش در معماری ساختارمند و پر از اندیشه و اصول آن چشم جهان را خیره كند. به گواه تاریخ تا به حال جنگ و   بلایای طبیعی نتوانسته آسیبی به این شهر و مردمانش بزند و همین است كه در تاریخ از شهر بادگیرها به عنوان شهری امن یاد می‌شود و همین است كه ماركوپولو جهانگرد ایتالیایی درباره یزد در سفرنامه‌اش آورده است كه تجار جاده ابریشم این شهر را به لحاظ امنیت مالی و جانی آن دوست دارند. واژه یزد، نامى است باستانى كه ریشه در یشْتْ (yast) به معانى نیایش، پرستش، ستایش و ایزد دارد. یكى از فصول پنجگانه اوستا هم به این نام یعنى «یشت» خوانده شده است. مدنیت یزد در دوره‏اى كه كشاورزى آغاز شد، در چهار كانون عمده شكل گرفت. «مهریز و فهرج»، «یزد»، «رستاق» و «میبد» چهار نقطه‌ای بودند كه شاید بارها نام‌شان به بهانه‌های مختلف با گوش‌مان آشنا شده باشند. اما یزد كه امروز آرام و نجیب در سینه كویر جا گرفته است، شاهد تاریخی به وسعت این سرزمین است. غالب اهالی یزد، مسلمان و شیعه دوازده ‌امامی هستند. اما در عین حال گروه بزرگی از زرتشتیان ایران ساكن این شهر هستند. و اقلیتی از یهودیان هم جزو ساكنان مذهبی‌ترین شهر ایران هستند، بعد مذهبی زندگی مردم در این شهر تا آنجا پر رنگ است كه فرد ریچاردز در سفرنامه‌اش آورده است: «احساسات مذهبی مردم یزد خیلی جدی‌تر از اغلب شهرهای ایران است» یزد در طول تاریخ نام‌های مختلفی داشته؛ زمانی آن را «دارالعباده» و «دارالسیاده» می‌خواندند در دوره‌ای دیگر به «ایساتیس» یا «فرافر»شهره بوده، و گاهی هم یزد با توجه به جاذبه‌هایش القابی را می‌پذیرفته، «شهر بادگیرها»، «عروس كویر»، «دار العلم» و «شهر دوچرخه‌ها» و اخیرا هم به دلیل برگزاری باشكوه مراسم مربوط به روزهای عزاداری محرم و صفر به حسینیه ایران شهرت پیدا كرده است. ساكنان یزد شهرشان را شهر «ترین‌‌ها» می‌دانند، و به تك‌تك جاذبه‌های منحصر به فرد شهرشان می‌بالند.

مسن‌ترین درخت جهان
سرو چهار هزار ساله ابركوه را می‌توان مسن‌ترین موجود زنده جهان نامید. هرچند گفته می‌شود در كشور سوئد نیز درختی وجود دارد كه از سرو ابركوه قدیمی‌تر است اما اكنون از درخت پیر سوئد تنها ریشه‌های آن باقی مانده در حالی كه سرو كهنسال شهرستان ابركوه در قلب ایران آرام  زندگی می‌كند.
 

طولانی‌ترین قنات ایران
طولانی‌ترین قنات ایران به نام «قنات زارچ» با طول صد كیلومتر در استان یزد قرار دارد. كه اخیرا در فهرست جهانی یونسكو ثبت شد. این قنات یكی از كهن‌ترین قنات‌های ایران به شمار می‌آید كه سابقه‌ای بیش از سه هزار ساله دارد. طول كوره قنات زارچ بیش از ٧١ كیلومتر بوده و تعداد چاه‌های آن دو هزار و ١١٥ حلقه شمارش شده است.
 

بلندترین بادگیر جهان
بادگیر باغ دولت آباد یزد در شمار زیباترین بادگیرهای دوره زندیه و قاجاریه با قدمتی ٢٧٠ ساله به عنوان بلندترین بادگیر جهان به حساب می‌آید.
 

 

منبع خبر: 
اطلس فرهنگی ایران