باستان شناسان در جستجوی نقش تپه یلدا در تولیدات عصر مفرغ

باستان شناسان در جستجوی نقش تپه یلدا در تولیدات عصر مفرغ

باستان شناسان در جستجوی نقش تپه یلدا در تولیدات عصر مفرغ

 

 

|۱۱:۴۰,۱۳۹۴/۱۲/۳| 

 

کاوش های باستان شناسی در تپه یلدا یکی از تپه های اقماری شهر سوخته، با اهداف مختلف از جمله روشن ساختن ارتباط این محوطه با شهر سوخته و نقش آن در تولیدات عصر مفرغ آغاز شد.

[باستان شناسان در جستجوی نقش تپه یلدا در تولیدات عصر مفرغ] حسینعلی کاوش سرپرست هیات باستان شناسی تپه یلدا و استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه زابل گفت: کاوش های صورت گرفته در 3 فصل تپه یلدای سیستان بیانگر استقرار در این محوطه باستانی در دوره های دوم، سوم و چهارم شهر سوخته یعنی از 2900 قبل از میلاد به بعد است.
وی افزود: کاوش در تپه یلدا همچنین با هدف شناخت محوطه های اقماری شهر سوخته و آموزش عملی و تجربی به دانشجویان کارشناسی باستان شناسی دانشگاه زابل صورت گرفت.
کاوش، با اشاره به اینکه تاکنون سه فصل حفاری در این محوطه انجام شده است گفت: یکی دیگر از اهداف این طرح مشخص ساختن ارتباط این محوطه با شهر سوخته و روشن شدن نقش آن در تولیدات اقتصادی عصر مفرغ سیستان است.
وی در ادامه تصریح کرد: تپه یلدا محوطه ای با وسعت کم در فاصله 67 کیلومتری زابل و در حدود 11کیلومتری شهر سوخته است که برای نخستین بار در سال 89 حفاری شده است.
این باستان شناس از یافته های فصول گذشته این محوطه به تعدادی پیکرک گلی انسانی، ظروف سفالی، اشیاء سنگی، مهر و مهره های تزئینی، ابزارهایی به شکل سرپیکان، اشیا فلزی و گلی، اشیا تزئینی ساخته شده با سنگهای نیمه بهادار از جنس سنگ لاجورد، فیروزه و عقیق که از معادن دوردست به دشت سیستان آورده شده، اشاره کرد.
وی همچنین به این نکته که از سنگ های مرمر، بازالتی، آهکی و صابون نیز برای ساختن اشیا استفاده شده است اشاره کرد و افزود: بسیاری از اشیای مکشوفه تپه یلدا قابل مقایسه با نمونه های به دست آمده از شهر سوخته، تپه طالب خان و تپه گراتزیانی دشت جنوبی سیستان است.
کاوش، با اشاره به آثار معماری تپه یلدا افزود: در این محوطه خانه هایی با مصالح خشت و گل و به ابعاد مختلف و به صورت چهارگوش کشف شدند که در داخل بعضی از اتاقها اجاق هایی برای پخت و پز وجود دارد.
این باستان شناس همچنین خواستار تبدیل تپه های طالبخان و یلدای سیستان به دلیل مجاورت با جاده زابل به زاهدان و تردد زیاد مسافران به پارک موزه باستان شناسی با همکاری دانشگاه زابل شد.
مجوز چهارمین فصل کاوشهای باستان شناسی تپه یلدای سیستان که تا پایان اسفند ادامه دارد، توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع خبر: 
خبرگزاری ایرنا